Appearance
question:111111111^{2} (9 ones) = ?
answer:First, I recognize that the number (111111111) consists of nine consecutive ones. Squaring such numbers often results in a palindromic pattern.I recall that:[11^2 = 121][111^2 = 12321][1111^2 = 1234321]This pattern suggests that the square of a number with (n) ones produces a palindrome that counts up to (n) and then back down to 1.Applying this pattern to (111111111^2), which has nine ones, the result should be a palindrome that counts up to 9 and then back down to 1.Therefore, the square of (111111111) is:[12345678987654321]
question:Two cars, Car A and Car B, start from point A and point B, respectively, and move towards each other simultaneously. They meet after 3 hours, after which Car A turns back towards point A and Car B continues moving forward. Once Car A reaches point A, it turns towards point B again and meets Car B half an hour later. How many minutes does Car B take to travel from point A to point B?
answer:Alright, so I've got this problem about two cars, Car A and Car B, starting from points A and B respectively, moving towards each other. They meet after 3 hours, then Car A goes back to A, and Car B keeps going. Once Car A gets back to A, it turns around again and meets Car B half an hour later. I need to find out how many minutes it takes for Car B to travel from point A to point B.Okay, let's break this down step by step. First, they start moving towards each other and meet after 3 hours. That means in those 3 hours, both cars have covered some distance towards each other. Let's denote the distance between points A and B as D. So, Car A has traveled some distance, say, d1, and Car B has traveled d2, and together, d1 + d2 = D.Now, after meeting, Car A turns back towards A, and Car B continues towards B. Car A takes some time to get back to A, and then turns around again to meet Car B half an hour later. So, I need to figure out the speeds of both cars and then determine the total time Car B takes to go from A to B.Let me assign variables to their speeds. Let's say Car A's speed is vA and Car B's speed is vB. Since they meet after 3 hours, we can write:d1 = vA * 3d2 = vB * 3And since d1 + d2 = D, we have:vA * 3 + vB * 3 = D=> 3(vA + vB) = D=> vA + vB = D/3Okay, that's one equation relating their speeds.Now, after meeting, Car A goes back to A. The distance it needs to cover is d1, which is vA * 3. So, the time it takes to go back to A is:Time = distance / speed = (vA * 3) / vA = 3 hours.Wait, that's interesting. So, Car A takes 3 hours to go back to A. That makes sense because it's covering the same distance at the same speed.Meanwhile, Car B is continuing towards B after the meeting point. The distance Car B needs to cover to reach B is d2, which is vB * 3. So, the time it takes for Car B to reach B is:Time = (vB * 3) / vB = 3 hours.But wait, the problem says that once Car A reaches A, it turns back towards B and meets Car B half an hour later. So, Car A takes 3 hours to get back to A, and then immediately turns around. At that point, Car B has been traveling for 3 + 3 = 6 hours in total.But Car B started at B, went towards A, met Car A after 3 hours, then continued towards B. So, in the next 3 hours, Car B would have reached B and then started going back towards A? Wait, no, because Car B was moving towards B, so after meeting, Car B continued towards B, which is 3 hours away. So, Car B would reach B in 3 hours after the meeting, which is at 3 + 3 = 6 hours.But the problem says that Car A, after reaching A, turns back and meets Car B half an hour later. So, Car A starts moving back towards B at time t = 6 hours, and meets Car B at t = 6.5 hours.So, in that half hour, both cars are moving towards each other again. Car A has been moving back towards B for 0.5 hours, and Car B has been moving towards A for 0.5 hours.Wait, but Car B was moving towards B before that, right? So, after reaching B at t = 6 hours, Car B would have to turn around and start moving back towards A. But the problem doesn't mention Car B turning around; it just says Car B continues moving forward. Hmm, that's confusing.Wait, let me read the problem again: "They meet after 3 hours, after which Car A turns back towards point A and Car B continues moving forward. Once Car A reaches point A, it turns towards point B again and meets Car B half an hour later."So, Car B continues moving forward, which is towards B, after the initial meeting. So, Car B doesn't turn around; it just keeps going towards B. Meanwhile, Car A goes back to A, then turns around again towards B and meets Car B half an hour after starting from A.So, let's clarify the timeline:- t = 0: Both cars start moving towards each other.- t = 3: They meet at some point between A and B.- Car A turns back towards A, while Car B continues towards B.- Car A takes 3 hours to reach A (since it's traveling back the same distance it came from, which was 3 hours at speed vA).- So, Car A reaches A at t = 3 + 3 = 6 hours.- At t = 6, Car A turns around again and starts moving towards B.- At t = 6.5, Car A meets Car B somewhere between A and B.So, in the time between t = 6 and t = 6.5, which is 0.5 hours, Car A is moving towards B, and Car B is still moving towards B.Wait, but if Car B is moving towards B, and Car A is moving towards B, they can't meet unless Car B turns around. But the problem says Car B continues moving forward, which is towards B. So, how do they meet if both are moving in the same direction?This seems contradictory. Maybe I'm misunderstanding the problem.Wait, perhaps after Car A reaches A, it turns around and starts moving towards B, and at that point, Car B is still moving towards B, but hasn't reached B yet. So, Car A is moving towards B, and Car B is moving towards B, but Car A is faster, so it catches up to Car B half an hour later.But the problem says they meet, which implies moving towards each other. Hmm.Wait, maybe I need to consider that after Car A reaches A, it turns around and starts moving towards B, while Car B is still moving towards B, but hasn't reached B yet. So, Car A is moving towards B, and Car B is moving towards B, but Car A is faster, so it catches up to Car B half an hour later.But in that case, they wouldn't be moving towards each other; they'd be moving in the same direction. So, the meeting would be a catch-up, not a head-on meeting.But the problem says "meets Car B half an hour later," which might imply a meeting while moving towards each other. So, perhaps my initial assumption is wrong.Wait, maybe after Car A reaches A, it turns around and starts moving towards B, and at that point, Car B has already passed B and turned around? But the problem doesn't mention Car B turning around.Hmm, this is confusing. Let's try to visualize the timeline again.- t = 0: Car A at A, Car B at B, moving towards each other.- t = 3: Meet at point C.- Car A turns back towards A, Car B continues towards B.- Car A takes 3 hours to reach A (t = 6).- Car B, after meeting at C, continues towards B. The distance from C to B is d2, which is vB * 3. So, time for Car B to reach B is (vB * 3) / vB = 3 hours. So, Car B reaches B at t = 3 + 3 = 6 hours.- So, at t = 6, Car A is at A, and Car B is at B.- Then, Car A turns towards B, and Car B... what does Car B do? The problem says Car B continues moving forward, which is towards B, but Car B is already at B. So, does Car B stay at B? Or does it continue moving past B? The problem doesn't specify.Wait, maybe Car B doesn't reach B in 3 hours. Let me recalculate.Wait, when they meet at t = 3, Car B has traveled d2 = vB * 3. The remaining distance to B is D - d2 = D - vB * 3.So, the time for Car B to reach B after the meeting is (D - vB * 3) / vB.But D = 3(vA + vB), so substituting:(D - vB * 3) / vB = (3(vA + vB) - 3vB) / vB = (3vA + 3vB - 3vB) / vB = 3vA / vB.So, Car B takes 3vA / vB hours to reach B after the meeting.Similarly, Car A takes 3 hours to reach A after the meeting, as we saw earlier.So, Car A reaches A at t = 6 hours, and Car B reaches B at t = 3 + (3vA / vB) hours.Now, the problem says that once Car A reaches A, it turns towards B and meets Car B half an hour later. So, the meeting happens at t = 6 + 0.5 = 6.5 hours.At that time, Car B has been traveling for 6.5 hours in total. Since Car B started at B, moved towards A, met Car A at t = 3, then continued towards B, reached B at t = 3 + (3vA / vB), and then... what? If Car B continues moving forward past B, then it would be moving away from A. But the meeting happens at t = 6.5, so we need to see where Car B is at t = 6.5.Wait, let's consider two cases:Case 1: Car B reaches B before t = 6.5.Case 2: Car B reaches B after t = 6.5.If Car B reaches B before t = 6.5, then after reaching B, it would have to turn around and start moving back towards A to meet Car A. But the problem doesn't mention Car B turning around, so this might not be the case.If Car B reaches B after t = 6.5, then at t = 6.5, Car B is still moving towards B, and Car A is moving towards B from A, so they meet somewhere between A and B.But the problem says they meet half an hour after Car A starts moving towards B, which is at t = 6.5.So, let's assume that Car B is still moving towards B at t = 6.5, and Car A is moving towards B from A, and they meet at some point between A and B.So, let's calculate the positions.At t = 6, Car A is at A, and Car B is at position:From t = 3 to t = 6, Car B has been moving towards B for 3 hours, covering distance vB * 3. But wait, the remaining distance to B after t = 3 was 3vA / vB hours, as we calculated earlier. So, if 3vA / vB < 3, then Car B would have reached B before t = 6.Wait, 3vA / vB is the time for Car B to reach B after t = 3. If 3vA / vB < 3, then vA < vB.So, if vA < vB, then Car B reaches B before t = 6.If vA = vB, then 3vA / vB = 3, so Car B reaches B exactly at t = 6.If vA > vB, then 3vA / vB > 3, so Car B reaches B after t = 6.But in the problem, Car A takes 3 hours to reach A after t = 3, so Car A is at A at t = 6.Now, if Car B reaches B before t = 6, then at t = 6, Car B is already at B, and Car A is at A. Then, Car A starts moving towards B, and Car B... what? The problem says Car B continues moving forward, which is towards B, but Car B is already at B. So, perhaps Car B stays at B.But then, Car A starts moving towards B, and Car B is at B. So, they would meet at B when Car A arrives there. But the problem says they meet half an hour later, which would mean Car A takes 0.5 hours to reach B from A, implying that the distance D = vA * 0.5.But we also have D = 3(vA + vB). So, 3(vA + vB) = 0.5vA => 3vA + 3vB = 0.5vA => 2.5vA + 3vB = 0.But that's impossible because speeds are positive. So, this case leads to a contradiction. Therefore, Car B must reach B after t = 6.So, Car B reaches B at t = 3 + (3vA / vB) > 6.Which implies that 3 + (3vA / vB) > 6 => 3vA / vB > 3 => vA / vB > 1 => vA > vB.So, Car A is faster than Car B.Therefore, at t = 6, Car B is still moving towards B, and hasn't reached B yet.So, at t = 6, Car A is at A, and Car B is somewhere between C and B.Then, Car A starts moving towards B, and Car B continues moving towards B.They meet at t = 6.5, which is 0.5 hours after Car A starts moving towards B.So, in those 0.5 hours, Car A travels a distance of vA * 0.5 towards B, and Car B travels a distance of vB * 0.5 towards B.But since they meet, the sum of these distances should be equal to the distance between Car A and Car B at t = 6.Wait, at t = 6, Car A is at A, and Car B is at position:From t = 3 to t = 6, Car B has been moving towards B for 3 hours, covering distance vB * 3.But the remaining distance to B after t = 3 was 3vA / vB hours, so the distance covered by Car B from t = 3 to t = 6 is vB * 3.But the remaining distance to B was D - d2 = D - vB * 3 = 3(vA + vB) - 3vB = 3vA.So, the remaining distance to B at t = 3 was 3vA, and Car B travels vB * 3 in the next 3 hours, so the distance covered is vB * 3, and the remaining distance to B at t = 6 is 3vA - vB * 3.Wait, that doesn't make sense because if Car B is moving towards B, the distance covered should reduce the remaining distance.Wait, let's clarify.At t = 3, Car B has traveled d2 = vB * 3, so the remaining distance to B is D - d2 = 3(vA + vB) - 3vB = 3vA.So, from t = 3 to t = 6, Car B is moving towards B, covering distance vB * 3.Therefore, the remaining distance to B at t = 6 is 3vA - vB * 3.But since Car B is moving towards B, the remaining distance should be decreasing, so:Remaining distance at t = 6 = 3vA - vB * 3.But for Car B to still be moving towards B at t = 6, this remaining distance must be positive, so 3vA - 3vB > 0 => vA > vB, which we already established.So, at t = 6, Car B is at a distance of 3vA - 3vB from B, which is also the distance from Car B to B.Now, Car A starts moving towards B from A at t = 6, and Car B continues moving towards B.They meet at t = 6.5, which is 0.5 hours later.So, in that time, Car A travels vA * 0.5 towards B, and Car B travels vB * 0.5 towards B.But since they meet, the distance Car A covers plus the distance Car B covers should equal the distance between them at t = 6.Wait, at t = 6, Car A is at A, and Car B is at a distance of 3vA - 3vB from B, which is also the distance from Car B to B.But the distance between Car A and Car B at t = 6 is the distance from A to B minus the distance Car B has already covered.Wait, no. At t = 6, Car B has covered d2 + vB * 3 = vB * 3 + vB * 3 = 2vB * 3 = 6vB.But the total distance D = 3(vA + vB).So, the distance between Car A and Car B at t = 6 is D - 6vB = 3(vA + vB) - 6vB = 3vA - 3vB.So, yes, that's consistent.Therefore, the distance between them at t = 6 is 3vA - 3vB.Now, in the next 0.5 hours, Car A travels vA * 0.5 towards B, and Car B travels vB * 0.5 towards B.Since they meet, the sum of these distances should equal the distance between them at t = 6:vA * 0.5 + vB * 0.5 = 3vA - 3vBSimplify:0.5(vA + vB) = 3(vA - vB)Multiply both sides by 2:vA + vB = 6(vA - vB)Expand:vA + vB = 6vA - 6vBBring all terms to one side:vA + vB - 6vA + 6vB = 0-5vA + 7vB = 0So,5vA = 7vB=> vA / vB = 7/5So, the ratio of their speeds is 7:5.Now, we need to find the time it takes for Car B to travel from A to B.Wait, Car B starts at B, so traveling from A to B would mean starting at A and going to B, but Car B starts at B. So, perhaps the question is asking for the time it takes for Car B to travel from B to A, but the wording is "from point A to point B." Hmm.Wait, let's read the question again: "How many minutes does Car B take to travel from point A to point B?"But Car B starts at point B, so traveling from A to B would mean moving from A to B, but Car B is already at B. So, perhaps the question is misworded, and it should be "from point B to point A."Alternatively, maybe it's asking for the time Car B would take to go from A to B, but since Car B starts at B, it's moving towards A initially.Wait, perhaps the question is asking for the time it takes for Car B to go from A to B, meaning the total time from when it starts at B to when it reaches A and then goes back to B? That seems complicated.Wait, no, the problem says Car B starts from B and moves towards A, meets Car A after 3 hours, then continues towards B, reaches B, and then... but the problem doesn't mention Car B going back to A.Wait, the question is: "How many minutes does Car B take to travel from point A to point B?"Given that Car B starts at B, it's already at B. So, perhaps the question is asking for the time it takes for Car B to go from A to B, meaning starting from A to B, but Car B starts at B. Maybe it's a misstatement, and it should be "from B to A."Alternatively, perhaps it's asking for the time it takes for Car B to go from A to B, meaning the total time from when it starts at B, goes to A, and then back to B. But that would be a round trip.But the problem doesn't mention Car B going back to B after reaching A. It only mentions Car B moving towards A, meeting Car A, then continuing towards B.Wait, perhaps the question is simply asking for the time it takes for Car B to go from A to B, meaning the time it takes for Car B to cover the entire distance D from A to B. But Car B starts at B, so to go from A to B, it would have to go from A to B, but Car B is already at B.This is confusing. Maybe the question is misworded, and it should be "from B to A."Assuming that, let's proceed.We have the ratio of speeds vA / vB = 7/5.So, vA = (7/5)vB.We also have that D = 3(vA + vB) = 3*(7/5 vB + vB) = 3*(12/5 vB) = 36/5 vB.So, D = 36/5 vB.Now, the time for Car B to travel from B to A is D / vB = (36/5 vB) / vB = 36/5 hours = 7.2 hours.Convert to minutes: 7.2 * 60 = 432 minutes.So, the answer is 432 minutes.But let's double-check.We have vA = (7/5)vB.At t = 3, they meet, having covered distances:Car A: vA * 3 = (7/5)vB * 3 = 21/5 vBCar B: vB * 3Total distance D = 21/5 vB + 3vB = 21/5 vB + 15/5 vB = 36/5 vB, which matches.Then, Car A takes 3 hours to return to A, arriving at t = 6.Car B, after meeting at t = 3, continues towards B, covering the remaining distance to B, which is D - 3vB = 36/5 vB - 3vB = 36/5 vB - 15/5 vB = 21/5 vB.Time for Car B to reach B after t = 3 is (21/5 vB) / vB = 21/5 hours = 4.2 hours.So, Car B reaches B at t = 3 + 4.2 = 7.2 hours.But the problem says that Car A meets Car B at t = 6.5 hours, which is before Car B reaches B.So, at t = 6, Car A is at A, and Car B is still en route to B.Distance between A and B at t = 6 is D - distance Car B has covered by t = 6.Car B has been moving for 6 hours, so distance covered is vB * 6.But wait, Car B started moving towards A, met Car A at t = 3, then continued towards B.So, from t = 0 to t = 3, Car B moved towards A, covering vB * 3.From t = 3 to t = 6, Car B moved towards B, covering vB * 3.So, total distance covered by Car B by t = 6 is vB * 3 (towards A) + vB * 3 (towards B) = 6vB.But the total distance D = 36/5 vB ≈ 7.2 vB.So, at t = 6, Car B has covered 6vB, which is less than D, so it's still en route to B.The distance between Car A and Car B at t = 6 is D - 6vB = (36/5 vB) - 6vB = (36/5 - 30/5)vB = 6/5 vB.Now, Car A starts moving towards B at t = 6, and Car B continues towards B.They meet at t = 6.5, so in 0.5 hours.Distance covered by Car A: vA * 0.5 = (7/5 vB) * 0.5 = 7/10 vB.Distance covered by Car B: vB * 0.5.Total distance covered: 7/10 vB + 0.5vB = 7/10 vB + 5/10 vB = 12/10 vB = 6/5 vB.Which matches the distance between them at t = 6.So, everything checks out.Therefore, the time for Car B to travel from B to A is 7.2 hours, which is 432 minutes.
question:Kelsey travelled for 10 hours. He covered the first half of the distance at 25 kmph and the remaining half of the distance at 40 kmph. What is the total distance travelled by Kelsey?
answer:Okay, so I have this problem where Kelsey traveled for 10 hours. He covered the first half of the distance at 25 kmph and the remaining half at 40 kmph. I need to find the total distance he traveled. Hmm, let's see.First, I think I should denote the total distance as D. Since he covered the first half and then the second half, each half would be D/2. That makes sense because if the total distance is D, then half of it would be D divided by 2.Now, for the first half of the journey, he was moving at 25 kmph. I remember that time is equal to distance divided by speed. So, the time taken for the first half, let's call it T1, should be (D/2) divided by 25. That would be T1 = (D/2) / 25. Simplifying that, it becomes T1 = D / 50.Similarly, for the second half of the journey, he was moving faster, at 40 kmph. Using the same formula, the time taken for the second half, T2, would be (D/2) divided by 40. So, T2 = (D/2) / 40, which simplifies to T2 = D / 80.Now, the total time he spent traveling is the sum of T1 and T2, and we know that's 10 hours. So, T1 + T2 = 10. Plugging in the expressions we have for T1 and T2, that gives us D/50 + D/80 = 10.To solve for D, I need to combine these two fractions. The denominators are 50 and 80, so the least common multiple of 50 and 80 is 400. So, I'll convert both fractions to have a denominator of 400.For D/50, multiplying numerator and denominator by 8 gives (8D)/400. For D/80, multiplying numerator and denominator by 5 gives (5D)/400. So, now the equation becomes (8D)/400 + (5D)/400 = 10.Combining the numerators, we get (8D + 5D)/400 = 10, which simplifies to 13D/400 = 10.To solve for D, I'll multiply both sides of the equation by 400. That gives 13D = 4000.Finally, dividing both sides by 13, we find D = 4000 / 13. Calculating that, 4000 divided by 13 is approximately 307.69.So, the total distance Kelsey traveled is approximately 307.69 kilometers.
question:In the Cartesian coordinate system, the coordinates of points A and B are (1, 2) and (3, 8), respectively, and vector overrightarrow{CD} = (x, 3).(I) If overrightarrow{AB} parallel overrightarrow{CD}, find the value of x; (II) If overrightarrow{AB} perp overrightarrow{CD}, find the value of x.
answer:Okay, so I have this problem about vectors in the Cartesian coordinate system. Points A and B are given with coordinates (1, 2) and (3, 8) respectively. There's also a vector CD which is (x, 3). The problem has two parts: first, if vector AB is parallel to vector CD, find x; second, if vector AB is perpendicular to vector CD, find x. Hmm, okay, let me try to figure this out step by step.First, I need to find vector AB. Since A is (1, 2) and B is (3, 8), vector AB should be the difference between the coordinates of B and A. So, subtracting the x-coordinates: 3 - 1 = 2, and the y-coordinates: 8 - 2 = 6. So, vector AB is (2, 6). Got that down.Now, part I says that vector AB is parallel to vector CD. Vector CD is given as (x, 3). I remember that if two vectors are parallel, one must be a scalar multiple of the other. That means there exists some scalar k such that (2, 6) = k*(x, 3). So, that would mean 2 = k*x and 6 = k*3. From the second equation, 6 = 3k, so k must be 2. Then, plugging back into the first equation, 2 = 2*x, so x must be 1. That seems straightforward. So, x is 1 for part I.Wait, let me double-check. If vector CD is (1, 3), is it indeed parallel to AB which is (2, 6)? Well, (2, 6) is just 2*(1, 3), so yes, they are scalar multiples. So, that makes sense. Okay, I think I got part I right.Now, moving on to part II. This time, vector AB is perpendicular to vector CD. I remember that for two vectors to be perpendicular, their dot product should be zero. The dot product of two vectors (a, b) and (c, d) is a*c + b*d. So, let's compute the dot product of AB and CD.Vector AB is (2, 6) and vector CD is (x, 3). So, the dot product is 2*x + 6*3. That simplifies to 2x + 18. Since they are perpendicular, this should equal zero. So, 2x + 18 = 0. Solving for x, subtract 18 from both sides: 2x = -18. Then, divide both sides by 2: x = -9.Hmm, let me verify. If x is -9, then vector CD is (-9, 3). Let's compute the dot product with AB: 2*(-9) + 6*3 = -18 + 18 = 0. Yep, that checks out. So, x is indeed -9 for part II.Wait, just to make sure I didn't make any calculation errors. For part I, vector AB is (2,6), vector CD is (x,3). If they are parallel, then the components must be proportional. So, 2/x = 6/3. Simplifying 6/3 is 2, so 2/x = 2, which gives x = 1. That's consistent with what I found earlier.For part II, the dot product is 2x + 18 = 0. Solving for x, 2x = -18, so x = -9. Yep, that's correct. I think I've got both parts right.So, summarizing my findings: for part I, x is 1, and for part II, x is -9. I think that's all there is to it. I don't see any mistakes in my reasoning, so I feel confident about these answers.**Final Answer**(I) boxed{1}(II) boxed{-9}
question:Using the digits 0, 1, 2, 3, 4, 5, (Ⅰ) How many distinct 5-digit numbers can be formed without repeating any digit? (Ⅱ) How many distinct 4-digit numbers, with both the units and tens digits being even, can be formed by selecting four digits from these six? (Express the final result numerically)
answer:Okay, so I have these two problems to solve using the digits 0, 1, 2, 3, 4, 5. Let me try to figure them out step by step.Starting with problem (Ⅰ): How many distinct 5-digit numbers can be formed without repeating any digit?Hmm, a 5-digit number means the first digit can't be 0 because that would make it a 4-digit number. So, I need to consider two cases: one where 0 is not included in the digits and another where 0 is included.First, if 0 is not included, then I'm only using the digits 1, 2, 3, 4, 5. Since all digits are non-zero, the number of permutations is 5P5, which is 5 factorial. Let me calculate that: 5×4×3×2×1 = 120. So, 120 numbers without using 0.Now, if 0 is included, then one of the digits is 0, and the other four are from 1, 2, 3, 4, 5. But since it's a 5-digit number, 0 can't be the first digit. So, I need to choose 4 digits from the remaining 5 (since we're including 0), and then arrange them such that 0 isn't in the first position.Wait, actually, maybe it's better to think of it as first choosing the first digit, which can't be 0, and then arranging the remaining digits. So, the first digit has 5 choices (1-5), and then the remaining four digits can include 0. So, for the remaining four positions, we have 5 digits left (including 0) and we need to arrange them without repetition. That would be 5P4, which is 5×4×3×2 = 120. So, for each choice of the first digit, there are 120 possibilities. But wait, that would be 5×120 = 600, which seems too high because the total number of 5-digit numbers without repetition should be less than that.Wait, no, actually, when we include 0, the total number of 5-digit numbers is calculated as follows: choose the first digit (1-5, so 5 choices), then choose the remaining four digits from the remaining five digits (including 0), which is 5P4 = 120. So, total is 5×120 = 600. But wait, earlier without including 0, we had 120 numbers. So, adding them together, 120 + 600 = 720? That doesn't make sense because the total number of permutations of 6 digits taken 5 at a time is 6P5 = 720. But since we can't have 0 as the first digit, it's actually 5×5P4 = 600. So, maybe my initial thought was wrong.Wait, let me clarify. The total number of 5-digit numbers without repeating any digit is equal to the number of permutations of 6 digits taken 5 at a time, but subtracting those that start with 0. Alternatively, it's easier to calculate directly: first digit has 5 options (1-5), then the remaining four digits can be any permutation of the remaining 5 digits (including 0). So, 5×5×4×3×2 = 5×120 = 600. So, that's the total number. So, the answer is 600.Wait, but in the initial thought, I thought of two categories: one without 0 and one with 0. Without 0, it's 5P5 = 120. With 0, it's choosing 4 digits from the remaining 5 (excluding 0), which is C(5,4)=5, and then arranging them with 0 in the other positions. But actually, arranging them such that 0 isn't first. So, for each selection of 4 digits, we have 5 choices for the first digit (since 0 can't be first), and then arrange the remaining 4 digits, including 0, in the other positions. So, for each selection, it's 5×4! = 5×24=120. But since we have 5 such selections, it's 5×120=600. Wait, that seems conflicting.Wait, no, actually, when including 0, we don't need to choose 4 digits from 5; instead, we're using all 6 digits but forming 5-digit numbers. So, the correct approach is: first digit has 5 options (1-5), then the remaining four digits are permutations of the remaining 5 digits (including 0). So, 5×5P4 = 5×120=600. So, the total is 600.Therefore, the answer to part (Ⅰ) is 600.Now, moving on to problem (Ⅱ): How many distinct 4-digit numbers, with both the units and tens digits being even, can be formed by selecting four digits from these six?Alright, so we need to form a 4-digit number where the units digit (last digit) and the tens digit (second last) are both even. The digits available are 0,1,2,3,4,5. The even digits among these are 0,2,4.So, both the units and tens places must be filled with even digits. Let's break this down.First, let's identify the positions: thousands, hundreds, tens, units.We need to ensure that the tens and units digits are even. So, the thousands digit can be any digit except 0 (since it's a 4-digit number), and the hundreds digit can be any digit except those already used.But let's approach this systematically.First, choose the units and tens digits, which must be even. The even digits available are 0,2,4. So, we need to assign two even digits to the tens and units places. However, we have to consider that 0 can be used in the units or tens place, but not in the thousands place.So, let's consider two cases:Case 1: One of the even digits is 0. So, either the units digit is 0 or the tens digit is 0.Case 2: Neither the units nor the tens digit is 0. So, both are 2 or 4.Let me handle these cases separately.Case 1: One of the even digits is 0.Subcase 1a: Units digit is 0. Then, the tens digit must be either 2 or 4. So, two choices for the tens digit.Subcase 1b: Tens digit is 0. Then, the units digit must be either 2 or 4. Again, two choices.So, total for Case 1: 2 (Subcase 1a) + 2 (Subcase 1b) = 4 possibilities for the even digits.But wait, actually, in Subcase 1a, if units digit is 0, then tens digit can be 2 or 4, so 2 choices. Similarly, in Subcase 1b, tens digit is 0, units digit can be 2 or 4, so another 2 choices. So, total 4 ways to assign the even digits in this case.Now, for each of these, we need to assign the remaining two digits (thousands and hundreds) from the remaining digits, ensuring that thousands digit is not 0.Wait, but in this case, since we've already used 0 in either units or tens, the remaining digits are 1,3,5 and the other even digit (if units is 0, then tens is 2 or 4, so the remaining even digit is the other one). Wait, no, actually, the digits used are 0 and one other even digit (either 2 or 4). So, the remaining digits are 1,3,5 and the remaining two even digits? Wait, no, we've already used two even digits: 0 and either 2 or 4. So, the remaining digits are 1,3,5 and the remaining even digit (if units is 0, then tens is 2 or 4, so the remaining even digit is the other one). Wait, no, actually, the total digits are 0,1,2,3,4,5. If we've used 0 and one other even digit (say 2), then the remaining digits are 1,3,4,5. Similarly, if we used 0 and 4, remaining digits are 1,2,3,5.Wait, no, actually, in Case 1, we're using 0 and one other even digit (either 2 or 4). So, the remaining digits are 1,3,5 and the other even digit. So, for example, if units is 0 and tens is 2, then remaining digits are 1,3,4,5. Similarly, if units is 0 and tens is 4, remaining digits are 1,2,3,5.Wait, but actually, in both subcases, the remaining digits are 1,3,5 and the other even digit. So, in each subcase, we have 4 remaining digits, one of which is even (either 2 or 4, depending on which was used in tens or units).But actually, no, in Subcase 1a: units is 0, tens is 2 or 4. So, if units is 0 and tens is 2, then remaining digits are 1,3,4,5. Similarly, if units is 0 and tens is 4, remaining digits are 1,2,3,5. So, in each case, we have 4 remaining digits, one of which is even (4 or 2 respectively).But wait, in both cases, the remaining digits include one even digit and three odd digits.So, for each subcase, we have to assign the thousands and hundreds digits from these remaining four digits, with thousands digit not being 0 (but 0 is already used in units or tens, so thousands digit can be any of the remaining four digits except 0, but 0 is already used, so thousands digit can be any of the remaining four digits, which are 1,3,5 and the other even digit.Wait, but actually, in Subcase 1a: units is 0, tens is 2. Remaining digits: 1,3,4,5. So, thousands digit can be 1,3,4,5 (since 0 is already used). Similarly, hundreds digit can be any of the remaining three digits.So, for each subcase, the number of ways is:Thousands digit: 4 choices (since 0 is already used, and we have 4 remaining digits: 1,3,4,5)Hundreds digit: 3 choices (since one digit is used for thousands)So, for each subcase, it's 4×3=12 possibilities.Since there are two subcases (units=0, tens=2; units=0, tens=4), each with 12 possibilities, total for Case 1 is 2×12=24.Wait, but earlier I thought Case 1 had 4 possibilities for the even digits, but now I'm seeing that each subcase leads to 12 possibilities, so total 24.Wait, maybe I need to adjust my approach.Alternatively, let's think of it as:In Case 1, where one of the even digits is 0, we have two subcases: 0 in units or 0 in tens.For each subcase:- If 0 is in units, then tens can be 2 or 4 (2 choices). Then, thousands digit can be any of the remaining 4 digits (since 0 is used, and we've used one more even digit). Wait, no, actually, the remaining digits are 1,3,5 and the other even digit. So, thousands digit can be any of these 4, and hundreds digit can be any of the remaining 3.So, for each subcase (0 in units or 0 in tens), it's 2 (choices for the other even digit) × 4 (thousands) × 3 (hundreds) = 24.Wait, no, actually, for each subcase (0 in units or 0 in tens), the number of possibilities is:- Choose the other even digit: 2 choices (either 2 or 4).- Assign thousands and hundreds digits from the remaining 4 digits (which include 1,3,5 and the other even digit).So, thousands digit: 4 choices (since 0 is already used, and we can't use 0 again).Hundreds digit: 3 choices (after choosing thousands).So, for each subcase (0 in units or 0 in tens), it's 2 (choices for the other even digit) × 4 × 3 = 24.But wait, that would be 24 for each subcase, but we have two subcases (0 in units and 0 in tens), so total would be 48. But that seems high.Wait, no, actually, in each subcase (0 in units or 0 in tens), the other even digit is fixed once we choose it. So, for example, in Subcase 1a: 0 in units, tens can be 2 or 4. For each choice of tens digit (2 or 4), we have:Thousands digit: 4 choices (1,3,5, and the remaining even digit).Hundreds digit: 3 choices.So, for each choice of tens digit (2 or 4), it's 4×3=12. So, for Subcase 1a: 2×12=24.Similarly, for Subcase 1b: 0 in tens, units can be 2 or 4. For each choice of units digit (2 or 4), thousands digit: 4 choices (1,3,5, and the remaining even digit), hundreds digit: 3 choices. So, 2×12=24.So, total for Case 1: 24 + 24 = 48.Wait, that seems correct.Now, moving on to Case 2: Neither the units nor the tens digit is 0. So, both are even digits from 2 and 4.So, the even digits available are 2 and 4, and we need to assign them to units and tens places.So, how many ways can we assign 2 and 4 to units and tens? It's 2! = 2 ways: 2 in tens and 4 in units, or 4 in tens and 2 in units.Now, for each of these, we need to assign the thousands and hundreds digits from the remaining digits, which are 0,1,3,5.But thousands digit can't be 0, so:Thousands digit: 4 choices (1,3,5, and the remaining even digit? Wait, no, in this case, we've already used 2 and 4 in units and tens, so the remaining digits are 0,1,3,5.So, thousands digit can be 1,3,5 (since 0 is excluded). So, 3 choices.Hundreds digit: After choosing thousands, we have 3 remaining digits (including 0), so 3 choices.So, for each arrangement of units and tens (2 ways), we have 3×3=9 possibilities.Thus, total for Case 2: 2×9=18.Therefore, total number of 4-digit numbers is Case 1 + Case 2 = 48 + 18 = 66.Wait, but let me double-check.In Case 1, we had 48 numbers where either units or tens is 0, and the other is 2 or 4, with the remaining digits arranged appropriately.In Case 2, we had 18 numbers where both units and tens are 2 and 4, arranged in two ways, and the remaining digits (including 0) arranged in thousands and hundreds places, ensuring thousands isn't 0.So, 48 + 18 = 66.Yes, that seems correct.So, the answer to part (Ⅱ) is 66.
question:Let[ g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15. ]Determine the ordered pair where the graphs of y = g(x) and y = g^{-1}(x) intersect at exactly one point (a, b).
answer:Okay, so I have this problem where I need to find the point where the graph of ( y = g(x) ) and its inverse ( y = g^{-1}(x) ) intersect. The function given is ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ). Hmm, I remember that for a function and its inverse, the points of intersection lie on the line ( y = x ). So, that means if ( (a, b) ) is the point of intersection, then ( a = b ). Therefore, I can set ( g(a) = a ) and solve for ( a ).Let me write that down:[ g(a) = a ][ a^3 + 3a^2 + 9a + 15 = a ]Now, I need to bring all terms to one side to solve for ( a ):[ a^3 + 3a^2 + 9a + 15 - a = 0 ][ a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ]Okay, so I have a cubic equation now: ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ). I need to find the real roots of this equation. Since it's a cubic, there could be up to three real roots, but the problem says there's exactly one point of intersection, so maybe only one real root.I remember that for polynomials, the Rational Root Theorem can help find possible rational roots. The possible rational roots are factors of the constant term divided by factors of the leading coefficient. Here, the constant term is 15 and the leading coefficient is 1, so possible rational roots are ±1, ±3, ±5, ±15.Let me test these one by one.First, test ( a = -1 ):[ (-1)^3 + 3(-1)^2 + 8(-1) + 15 = -1 + 3 - 8 + 15 = 9 ]Not zero.Next, ( a = -3 ):[ (-3)^3 + 3(-3)^2 + 8(-3) + 15 = -27 + 27 - 24 + 15 = -9 ]Hmm, that's -9, not zero. Wait, maybe I did the calculation wrong.Wait, let me recalculate:[ (-3)^3 = -27 ][ 3(-3)^2 = 3*9 = 27 ][ 8*(-3) = -24 ][ 15 is just 15 ]So, adding them up: -27 + 27 = 0, then 0 -24 = -24, then -24 +15 = -9. Yeah, that's correct. So, ( a = -3 ) gives -9, not zero.Wait, maybe I made a mistake in the equation. Let me check the original equation again.The function is ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ). So, setting ( g(a) = a ):[ a^3 + 3a^2 + 9a + 15 = a ][ a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ]Yes, that's correct. So, maybe I need to try another root.Let me try ( a = -5 ):[ (-5)^3 + 3(-5)^2 + 8(-5) + 15 = -125 + 75 - 40 + 15 ]Calculating step by step:-125 + 75 = -50-50 -40 = -90-90 +15 = -75Not zero.How about ( a = 1 ):[ 1 + 3 + 8 + 15 = 27 ]Not zero.( a = 3 ):[ 27 + 27 + 24 + 15 = 93 ]Definitely not zero.( a = 5 ):[ 125 + 75 + 40 + 15 = 255 ]Nope.( a = 15 ):That would be way too big, so probably not.Hmm, so none of the rational roots are working. Maybe I need to factor this cubic equation differently or use another method.Wait, another thought: since the problem says there's exactly one point of intersection, that suggests that the equation ( g(a) = a ) has only one real root, which would mean that the cubic has one real root and two complex roots. So, maybe I can factor it as ( (a + c)(quadratic) ), where the quadratic doesn't have real roots.Let me try to factor ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ). Maybe I can factor by grouping.Group the first two terms and the last two terms:[ (a^3 + 3a^2) + (8a + 15) ]Factor out ( a^2 ) from the first group:[ a^2(a + 3) + (8a + 15) ]Hmm, that doesn't seem helpful. Maybe try a different grouping.Alternatively, maybe I can use synthetic division to test possible roots again, but since I tried the rational roots and none worked, perhaps I need to consider that there might be an irrational root or maybe a mistake in my approach.Wait, another idea: maybe I made a mistake in setting up the equation. Let me double-check.The point of intersection between ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ) must satisfy ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ). So, if ( y = g^{-1}(x) ), then ( x = g(y) ). Therefore, the point ( (a, b) ) must satisfy both ( b = g(a) ) and ( a = g(b) ). So, actually, we have the system:[ b = g(a) ][ a = g(b) ]So, substituting the first equation into the second, we get:[ a = g(g(a)) ]That's a more complicated equation, but maybe it's necessary.Alternatively, since ( (a, b) ) is on both ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ), then ( b = g(a) ) and ( a = g(b) ). So, substituting, ( a = g(g(a)) ). So, ( a = g(g(a)) ). That gives a higher-degree equation, but perhaps it's necessary.But maybe there's a simpler way. Since ( y = g^{-1}(x) ) is the reflection of ( y = g(x) ) over the line ( y = x ), their intersection points must lie on ( y = x ). Therefore, the point of intersection must satisfy ( y = x ), so ( a = b ). Therefore, ( a = g(a) ), which is the equation I set up earlier.So, going back, I have ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ). Since none of the rational roots worked, maybe I need to use the cubic formula or try to factor it differently.Alternatively, maybe I can use the derivative to check the number of real roots. If the cubic has only one real root, then that's the one we need.Let me compute the derivative of ( g(a) - a ), which is ( g'(a) - 1 ).The derivative of ( g(a) ) is ( 3a^2 + 6a + 9 ). So, the derivative of ( g(a) - a ) is ( 3a^2 + 6a + 9 - 1 = 3a^2 + 6a + 8 ).Now, to find critical points, set ( 3a^2 + 6a + 8 = 0 ). The discriminant is ( 36 - 96 = -60 ), which is negative. So, the derivative has no real roots, meaning the function ( g(a) - a ) is always increasing or always decreasing. Since the leading coefficient of the cubic is positive, as ( a ) approaches infinity, ( g(a) - a ) approaches infinity, and as ( a ) approaches negative infinity, it approaches negative infinity. Therefore, there must be exactly one real root.So, there is exactly one real solution to ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ). Since I couldn't find it using rational roots, maybe I need to use the cubic formula or approximate it numerically.But since the problem states that there's exactly one point of intersection, and given the function is a cubic, which is bijective (since it's strictly increasing or decreasing), its inverse exists and is also a function.Wait, actually, let me check if ( g(x) ) is strictly increasing. The derivative ( g'(x) = 3x^2 + 6x + 9 ). The discriminant is ( 36 - 108 = -72 ), which is negative, so the derivative is always positive. Therefore, ( g(x) ) is strictly increasing, so it's one-to-one, and its inverse exists.Therefore, the equation ( g(a) = a ) has exactly one real solution, which is the point of intersection.Since I can't find it easily, maybe I can try to factor it as ( (a + 3)(a^2 + 0a + 5) ), but let me check:[ (a + 3)(a^2 + 0a + 5) = a^3 + 3a^2 + 5a + 15 ]But our equation is ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ). So, that's not matching. The coefficients for ( a ) are different.Wait, maybe ( (a + 3)(a^2 + 0a + 5) ) gives ( a^3 + 3a^2 + 5a + 15 ), which is close but not the same. Our equation has ( 8a ) instead of ( 5a ). So, that doesn't work.Alternatively, maybe ( (a + c)(a^2 + da + e) ). Let me try to factor it.Assume ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = (a + c)(a^2 + da + e) ).Expanding the right side:[ a^3 + (c + d)a^2 + (cd + e)a + ce ]Set equal to the left side:[ a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ]So, we have the system:1. ( c + d = 3 )2. ( cd + e = 8 )3. ( ce = 15 )We need to find integers c, d, e that satisfy these.From equation 3: ( ce = 15 ). Possible integer pairs for (c, e) are (1,15), (3,5), (5,3), (15,1), (-1,-15), (-3,-5), (-5,-3), (-15,-1).Let me try c = -3, then e = -5 (since (-3)*(-5)=15).Then from equation 1: c + d = 3 => -3 + d = 3 => d = 6.From equation 2: cd + e = (-3)(6) + (-5) = -18 -5 = -23 ≠ 8. So, not good.Next, try c = -5, e = -3.From equation 1: -5 + d = 3 => d = 8.From equation 2: (-5)(8) + (-3) = -40 -3 = -43 ≠ 8. Nope.Next, c = -1, e = -15.From equation 1: -1 + d = 3 => d = 4.From equation 2: (-1)(4) + (-15) = -4 -15 = -19 ≠ 8.c = -15, e = -1.From equation 1: -15 + d = 3 => d = 18.From equation 2: (-15)(18) + (-1) = -270 -1 = -271 ≠ 8.Now, try positive c:c = 1, e =15.From equation 1: 1 + d = 3 => d = 2.From equation 2: (1)(2) +15 = 2 +15=17≠8.c=3, e=5.From equation 1: 3 + d=3 => d=0.From equation 2: (3)(0) +5=0+5=5≠8.c=5, e=3.From equation 1:5 + d=3 => d=-2.From equation 2: (5)(-2)+3= -10 +3=-7≠8.c=15, e=1.From equation 1:15 + d=3 => d=-12.From equation 2: (15)(-12)+1= -180 +1=-179≠8.So, none of these work. Therefore, the cubic doesn't factor nicely with integer roots, which means I might need to use the cubic formula or numerical methods.But since this is a problem likely designed to have a nice answer, maybe I made a mistake earlier.Wait, going back to the original function: ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ).Wait, maybe I can write it as ( g(x) = (x + 1)^3 + something ). Let me try to complete the cube.Let me expand ( (x + 1)^3 = x^3 + 3x^2 + 3x + 1 ).Compare to ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ).So, ( g(x) = (x + 1)^3 + 6x + 14 ).Hmm, not sure if that helps.Alternatively, maybe ( (x + a)^3 + b ).Let me try to find a and b such that ( (x + a)^3 + b = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ).Expanding ( (x + a)^3 = x^3 + 3a x^2 + 3a^2 x + a^3 ).So, ( x^3 + 3a x^2 + 3a^2 x + a^3 + b = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ).Comparing coefficients:- ( 3a = 3 ) => a = 1- ( 3a^2 = 9 ) => ( 3(1)^2 = 3 ≠ 9 ). So, that doesn't work.Wait, so maybe it's not a perfect cube. Alternatively, maybe ( g(x) = (x + 1)^3 + 6x + 14 ), as I had before.Alternatively, maybe I can use the fact that ( g(x) ) is strictly increasing, so the equation ( g(a) = a ) has exactly one real solution. Since I can't find it algebraically, maybe I can approximate it numerically.Let me try to find the root of ( f(a) = a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ).I can use the Newton-Raphson method. Let's pick an initial guess. Since ( f(-3) = (-3)^3 + 3*(-3)^2 + 8*(-3) +15 = -27 +27 -24 +15 = -9 ). ( f(-4) = (-4)^3 + 3*(-4)^2 +8*(-4)+15 = -64 +48 -32 +15 = -33 ). ( f(-2) = (-8) + 12 -16 +15 = 3 ). So, between -4 and -3, f(a) goes from -33 to -9, still negative. Between -3 and -2, f(a) goes from -9 to 3, so crosses zero somewhere between -3 and -2.Let me try a = -3: f(-3) = -9.a = -2.5: f(-2.5) = (-15.625) + 3*(6.25) +8*(-2.5)+15 = -15.625 +18.75 -20 +15 = (-15.625 +18.75) = 3.125; 3.125 -20 = -16.875; -16.875 +15 = -1.875.So, f(-2.5) = -1.875.a = -2: f(-2) = 3.So, between -2.5 and -2, f(a) goes from -1.875 to 3. Let's try a = -2.25.f(-2.25) = (-2.25)^3 + 3*(-2.25)^2 +8*(-2.25)+15.Calculate each term:(-2.25)^3 = -11.3906253*(-2.25)^2 = 3*(5.0625) = 15.18758*(-2.25) = -1815 is 15.Adding up: -11.390625 +15.1875 = 3.796875; 3.796875 -18 = -14.203125; -14.203125 +15 = 0.796875.So, f(-2.25) ≈ 0.796875.So, between -2.5 and -2.25, f(a) goes from -1.875 to 0.796875. So, the root is between -2.5 and -2.25.Let me try a = -2.4:f(-2.4) = (-2.4)^3 + 3*(-2.4)^2 +8*(-2.4)+15.Calculate each term:(-2.4)^3 = -13.8243*(-2.4)^2 = 3*(5.76) = 17.288*(-2.4) = -19.215 is 15.Adding up: -13.824 +17.28 = 3.456; 3.456 -19.2 = -15.744; -15.744 +15 = -0.744.So, f(-2.4) ≈ -0.744.Between -2.4 and -2.25, f(a) goes from -0.744 to 0.796875. Let's try a = -2.35.f(-2.35):(-2.35)^3 ≈ -12.9773*(-2.35)^2 ≈ 3*(5.5225) ≈ 16.56758*(-2.35) ≈ -18.815 is 15.Adding up: -12.977 +16.5675 ≈ 3.5905; 3.5905 -18.8 ≈ -15.2095; -15.2095 +15 ≈ -0.2095.So, f(-2.35) ≈ -0.2095.Now, between -2.35 and -2.25, f(a) goes from -0.2095 to 0.796875. Let's try a = -2.3.f(-2.3):(-2.3)^3 = -12.1673*(-2.3)^2 = 3*(5.29) = 15.878*(-2.3) = -18.415 is 15.Adding up: -12.167 +15.87 ≈ 3.703; 3.703 -18.4 ≈ -14.697; -14.697 +15 ≈ 0.303.So, f(-2.3) ≈ 0.303.So, between -2.35 (-0.2095) and -2.3 (0.303). Let's try a = -2.325.f(-2.325):(-2.325)^3 ≈ -12.5433*(-2.325)^2 ≈ 3*(5.4056) ≈ 16.21688*(-2.325) ≈ -18.615 is 15.Adding up: -12.543 +16.2168 ≈ 3.6738; 3.6738 -18.6 ≈ -14.9262; -14.9262 +15 ≈ 0.0738.So, f(-2.325) ≈ 0.0738.Now, between -2.35 (-0.2095) and -2.325 (0.0738). Let's try a = -2.34.f(-2.34):(-2.34)^3 ≈ -12.8153*(-2.34)^2 ≈ 3*(5.4756) ≈ 16.42688*(-2.34) ≈ -18.7215 is 15.Adding up: -12.815 +16.4268 ≈ 3.6118; 3.6118 -18.72 ≈ -15.1082; -15.1082 +15 ≈ -0.1082.So, f(-2.34) ≈ -0.1082.Between -2.34 (-0.1082) and -2.325 (0.0738). Let's try a = -2.33.f(-2.33):(-2.33)^3 ≈ -12.6493*(-2.33)^2 ≈ 3*(5.4289) ≈ 16.28678*(-2.33) ≈ -18.6415 is 15.Adding up: -12.649 +16.2867 ≈ 3.6377; 3.6377 -18.64 ≈ -15.0023; -15.0023 +15 ≈ -0.0023.Almost zero! So, f(-2.33) ≈ -0.0023.That's very close to zero. Let's try a = -2.329.f(-2.329):(-2.329)^3 ≈ -12.6233*(-2.329)^2 ≈ 3*(5.424) ≈ 16.2728*(-2.329) ≈ -18.63215 is 15.Adding up: -12.623 +16.272 ≈ 3.649; 3.649 -18.632 ≈ -14.983; -14.983 +15 ≈ 0.017.So, f(-2.329) ≈ 0.017.So, between -2.33 (-0.0023) and -2.329 (0.017). The root is approximately -2.33.But wait, earlier when I tried a = -3, I got f(-3) = -9, which is much lower. But with the Newton-Raphson, I found that the root is around -2.33.But wait, the problem says there's exactly one point of intersection, which should be at a = -3, but according to my calculations, it's around -2.33. Did I make a mistake?Wait, let me go back to the original equation. The function is ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ). So, setting ( g(a) = a ):[ a^3 + 3a^2 + 9a + 15 = a ][ a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ]Yes, that's correct. So, the root is around -2.33, not -3. But in the initial problem, the user provided a solution where a = -3, but according to my calculations, that's not the case. So, maybe the initial solution was incorrect.Wait, let me check the initial solution again. It said:"Let[ g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15. ]Determine the ordered pair where the graphs of ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ) intersect at exactly one point ( (a, b) )."Then, the solution was:"To solve for the point ( (a, b) ) where the graphs intersect, we acknowledge this point must satisfy ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ). Reasoning similarly as in the base problem, since the intersection occurs only once, this suggests ( (a, b) = (a, a) ). Hence ( a = g(a) ):[ a = a^3 + 3a^2 + 9a + 15. ]This simplifies to:[ 0 = a^3 + 3a^2 + 8a + 15. ]Factoring yields:[ 0 = (a + 3)(a^2 + 9). ]Here, ( a + 3 = 0 ) gives ( a = -3 ). The quadratic ( a^2 + 9 = 0 ) does not produce any real roots. Thus, the point of intersection is:[ boxed{(-3, -3)}. ]"Wait, but when I plug a = -3 into the equation ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ), I get:(-3)^3 + 3*(-3)^2 +8*(-3) +15 = -27 +27 -24 +15 = (-27 +27) + (-24 +15) = 0 -9 = -9 ≠ 0.So, that's not a root. Therefore, the initial solution is incorrect. The factorization is wrong because (a + 3)(a^2 + 9) = a^3 + 3a^2 +9a +27, which is not our equation. Our equation is a^3 + 3a^2 +8a +15.So, the initial solution incorrectly factored the cubic. Therefore, the correct root is around -2.33, not -3.But wait, the problem says "Determine the ordered pair where the graphs of ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ) intersect at exactly one point ( (a, b) )." So, if the initial solution was wrong, what is the correct answer?Alternatively, maybe I made a mistake in my calculations. Let me double-check.Wait, when I tried a = -3, I got f(-3) = -9, which is not zero. So, a = -3 is not a root. Therefore, the initial solution is incorrect.But then, how come the initial solution said a = -3? Maybe it was a mistake in factoring.Wait, let me try to factor the cubic correctly. The cubic is ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 ). Let me try to factor it as (a + c)(a^2 + da + e).We have:1. c + d = 32. cd + e = 83. ce = 15From equation 3, possible c and e are factors of 15. Let me try c = -5, e = -3.Then, from equation 1: -5 + d = 3 => d = 8.From equation 2: (-5)(8) + (-3) = -40 -3 = -43 ≠ 8. Not good.c = -1, e = -15.From equation 1: -1 + d = 3 => d =4.From equation 2: (-1)(4) + (-15) = -4 -15 = -19 ≠8.c= -3, e= -5.From equation 1: -3 + d =3 => d=6.From equation 2: (-3)(6) + (-5)= -18 -5= -23≠8.c= -15, e= -1.From equation 1: -15 + d=3 => d=18.From equation 2: (-15)(18) + (-1)= -270 -1= -271≠8.c=5, e=3.From equation 1:5 + d=3 => d= -2.From equation 2:5*(-2)+3= -10 +3= -7≠8.c=3, e=5.From equation 1:3 + d=3 => d=0.From equation 2:3*0 +5=5≠8.c=1, e=15.From equation 1:1 + d=3 => d=2.From equation 2:1*2 +15=17≠8.So, none of these work. Therefore, the cubic does not factor nicely with integer roots, which means the initial solution was incorrect in factoring it as (a +3)(a^2 +9). That must have been a mistake.Therefore, the correct approach is to solve ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ) numerically, as I did earlier, giving a ≈ -2.33.But since the problem states that there's exactly one point of intersection, and given that ( g(x) ) is strictly increasing, the inverse function exists and is also strictly increasing. Therefore, their graphs can intersect at only one point, which lies on the line y = x.But according to my calculations, the intersection is around (-2.33, -2.33). However, the initial solution incorrectly concluded (-3, -3).Wait, maybe I made a mistake in setting up the equation. Let me think again.The point of intersection must satisfy both ( y = g(x) ) and ( y = g^{-1}(x) ). Therefore, ( y = g(x) ) and ( x = g(y) ). So, substituting, ( y = g(x) ) and ( x = g(y) ). Therefore, ( x = g(g(x)) ).So, the equation is ( x = g(g(x)) ). That's a sixth-degree equation, which is more complicated. But since ( g(x) ) is strictly increasing, the equation ( g(g(x)) = x ) will have the same solutions as ( g(x) = x ), because if ( g(x) = x ), then ( g(g(x)) = g(x) = x ). Conversely, if ( g(g(x)) = x ), and since ( g ) is strictly increasing, then ( g(x) = x ) must hold. Therefore, the only solution is ( g(x) = x ), which is the equation I set up earlier.Therefore, the point of intersection is indeed the solution to ( g(a) = a ), which is approximately (-2.33, -2.33). But since the problem asks for an exact value, and my numerical approximation is not exact, maybe there's a way to express it in exact form using the cubic formula.The general solution for a cubic equation ( ax^3 + bx^2 + cx + d = 0 ) is given by the cubic formula, which is quite complicated. Let me try to apply it to our equation ( a^3 + 3a^2 + 8a + 15 = 0 ).First, let me write the equation in depressed cubic form by substituting ( a = t - frac{b}{3a} ). Here, ( a = 1 ), ( b = 3 ), so ( a = t - frac{3}{3*1} = t -1 ).Substitute ( a = t -1 ) into the equation:[ (t -1)^3 + 3(t -1)^2 + 8(t -1) +15 = 0 ]Expand each term:1. ( (t -1)^3 = t^3 - 3t^2 + 3t -1 )2. ( 3(t -1)^2 = 3(t^2 - 2t +1) = 3t^2 -6t +3 )3. ( 8(t -1) = 8t -8 )4. 15 remains 15.Now, add all these together:( t^3 - 3t^2 + 3t -1 + 3t^2 -6t +3 +8t -8 +15 )Combine like terms:- ( t^3 )- ( (-3t^2 + 3t^2) = 0 )- ( (3t -6t +8t) = 5t )- ( (-1 +3 -8 +15) = 9 )So, the equation becomes:[ t^3 + 5t + 9 = 0 ]Now, we have a depressed cubic ( t^3 + pt + q = 0 ), where ( p = 5 ), ( q = 9 ).The cubic formula states that the roots are:[ t = sqrt[3]{-frac{q}{2} + sqrt{left(frac{q}{2}right)^2 + left(frac{p}{3}right)^3}} + sqrt[3]{-frac{q}{2} - sqrt{left(frac{q}{2}right)^2 + left(frac{p}{3}right)^3}} ]Plugging in p =5, q=9:First, compute ( frac{q}{2} = 4.5 ), ( left(frac{q}{2}right)^2 = 20.25 ), ( frac{p}{3} = frac{5}{3} ), ( left(frac{p}{3}right)^3 = left(frac{5}{3}right)^3 = frac{125}{27} ≈4.6296 ).So, the discriminant is:[ left(frac{q}{2}right)^2 + left(frac{p}{3}right)^3 = 20.25 + 4.6296 ≈24.8796 ]Now, compute the cube roots:[ sqrt[3]{-4.5 + sqrt{24.8796}} ][ sqrt[3]{-4.5 - sqrt{24.8796}} ]First, compute ( sqrt{24.8796} ≈4.988 ).So,First term: ( sqrt[3]{-4.5 +4.988} = sqrt[3]{0.488} ≈0.787 )Second term: ( sqrt[3]{-4.5 -4.988} = sqrt[3]{-9.488} ≈-2.11 )Therefore, the real root is approximately:[ t ≈0.787 + (-2.11) ≈-1.323 ]But remember, ( a = t -1 ), so:[ a ≈-1.323 -1 ≈-2.323 ]Which matches our earlier numerical approximation of around -2.33.Therefore, the exact solution is:[ a = sqrt[3]{-frac{9}{2} + sqrt{left(frac{9}{2}right)^2 + left(frac{5}{3}right)^3}} + sqrt[3]{-frac{9}{2} - sqrt{left(frac{9}{2}right)^2 + left(frac{5}{3}right)^3}} -1 ]But that's quite complicated. Alternatively, we can write it using the depressed cubic solution.However, since the problem likely expects an exact value, but given the cubic doesn't factor nicely, the exact solution is messy. Therefore, the initial solution was incorrect in stating a = -3. The correct point of intersection is approximately (-2.33, -2.33), but since the problem asks for an exact ordered pair, and given the initial solution's mistake, perhaps the intended answer was (-3, -3), but that's incorrect.Alternatively, maybe I made a mistake in assuming the intersection lies on y = x. Wait, no, for inverse functions, the intersection must lie on y = x, so that part is correct.Wait, another thought: maybe the function ( g(x) ) is its own inverse? Let me check.If ( g(g(x)) = x ), then ( g ) would be its own inverse. Let's test:Compute ( g(g(x)) ):First, ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x +15 ).Then, ( g(g(x)) = (g(x))^3 + 3(g(x))^2 + 9g(x) +15 ).That's a very high-degree polynomial, definitely not equal to x. So, ( g ) is not its own inverse.Therefore, the only intersection point is where ( g(a) = a ), which is approximately (-2.33, -2.33).But since the problem asks for an exact ordered pair, and given that the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's not very clean.Alternatively, maybe the initial problem had a typo, and the function was supposed to be ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x + 15 ), but with a different constant term that allows factoring as (x +3)(x^2 +9), which would give a = -3. But in that case, the constant term would need to be 27, not 15.Wait, let me check:If ( g(x) = x^3 + 3x^2 + 9x +27 ), then setting ( g(a) =a ):[ a^3 + 3a^2 +9a +27 =a ][ a^3 +3a^2 +8a +27=0 ]Which factors as (a +3)(a^2 +9)=0, giving a = -3.But in our problem, the constant term is 15, not 27. So, unless there was a typo, the initial solution was incorrect.Therefore, the correct answer is approximately (-2.33, -2.33), but since the problem asks for an exact ordered pair, and given the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's complicated.Alternatively, maybe I made a mistake in my calculations. Let me try to factor the cubic again.Wait, another approach: since the cubic is ( a^3 + 3a^2 +8a +15 ), maybe I can write it as ( (a + 3)(a^2 + ka + m) ).Expanding:[ (a +3)(a^2 + ka + m) = a^3 + (k +3)a^2 + (m +3k)a +3m ]Set equal to ( a^3 +3a^2 +8a +15 ):So,1. ( k +3 =3 ) => k=02. ( m +3k =8 ) => m +0=8 => m=83. ( 3m =15 ) => m=5But from step 2, m=8, and from step 3, m=5. Contradiction. Therefore, cannot factor as (a +3)(a^2 +0a +8). So, no.Alternatively, maybe (a + something else). But as I tried earlier, it doesn't factor nicely.Therefore, the conclusion is that the initial solution was incorrect, and the correct point of intersection is approximately (-2.33, -2.33). However, since the problem likely expects an exact answer, and given the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's messy.Alternatively, maybe the problem was intended to have a = -3, but due to a miscalculation, the initial solution was wrong. Therefore, the correct answer is approximately (-2.33, -2.33), but since the problem asks for an exact ordered pair, and given the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's complicated.Alternatively, maybe I made a mistake in assuming that the intersection must lie on y = x. Wait, no, for inverse functions, the intersection must lie on y = x, so that part is correct.Therefore, the correct answer is approximately (-2.33, -2.33), but since the problem asks for an exact ordered pair, and given the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's messy.Alternatively, maybe the problem was intended to have a = -3, but due to a miscalculation, the initial solution was wrong. Therefore, the correct answer is approximately (-2.33, -2.33), but since the problem asks for an exact ordered pair, and given the cubic doesn't factor nicely, perhaps the answer is expressed in terms of the cubic roots, but that's complicated.In conclusion, the initial solution was incorrect, and the correct point of intersection is approximately (-2.33, -2.33). However, since the problem likely expects an exact answer, and given the cubic doesn't factor nicely, the exact solution is complex and not easily expressible without the cubic formula.